SŁOWO KSIĘDZA PROBOSZCZA DO PARAFIAN

SŁOWO KSIĘDZA PROBOSZCZA DO PARAFIAN PARAFII MACIERZYŃSTWA N.M.P. we Wrocławiu – Pilczycach na Wielki Tydzień.

Moi Kochani!
Takimi ciepłymi słowami rozpoczyna zazwyczaj kazanie J. E. Ks. Biskup Józef Zawitkowski, a ja tymi serdecznymi słowami pragnę Was wszystkich powitać u progu Wielkiego Tygodnia R.P. 2020. Zachęcam Was do dalszej wytrwałej modlitwy i duchowej jedności z naszą wspólnotą parafialną. Nikt z nas chyba nie przypuszczał, że słowa które w kościele słyszeliśmy w Środę Popielcową; „Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu”, że te słowa staną się tak realne. Panu Bogu dziękuję i cieszę się, że możemy jednak jednoczyć się we wspólnej modlitwie czy to podczas Mszy św., czy to podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowej, czy też Gorzkich Żali z naszego kościoła, za pośrednictwem transmisji internetowej i telewizji kablowej „Telka”. Pisząc tych parę słów, zapraszam Was Kochani do uczestnictwa w liturgii Wielkiego Tygodnia przedstawiając program naszych nabożeństw i kilka praktycznych propozycji.

Niedziela Palmowa
Pamiątka wjazdu Jezusa do Jerozolimy

Msze św. o godz. 8.30, 11.15 i 18.00.
Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o godz. 17.00.

Może warto na tę niedzielę zrobić tradycyjną palmę, zaangażować w to dzieci, wnuki i postawić palmę na eksponowanym miejscu w domu, a może macie zrobiony ołtarzyk przy którym się modlicie – to warto ją tam umieścić. Gdy jest więcej osób w domu – szczególnie dzieci – to można przeczytać z podziałem na role opis Męki Pańskiej, tak jak będzie czytana w kościele (Mt 26, 14 – 27, 66).

Wielki Czwartek
Pamiątka ustanowienia Sakramentu Eucharystii
i Sakramentu Kapłaństwa

Msza św. Wieczerzy Pańskiej o godz. 19.00.
Proponuję, by na czas Mszy św. (a może na całe Triduum) przygotować w domu ołtarzyk, postawić Krzyż, zapalić świece.

A jak podziękować za dar Eucharystii, Komunii św.?
Warto w tym dniu sięgnąć po pamiątkę I Komunii św. – obrazek, położyć go na stole obok ołtarzyka i dziękować Panu Jezusowi i za ten dzień kiedy przyszedł po raz pierwszy do Twojego serca i za to że zostawił się nam w Tabernakulum.

A jak dziękować za dar kapłaństwa?
Może masz w rodzinie kapłana, zakonnika? Może masz zaprzyjaźnioną osobę duchowną; swojego spowiednika, kierownika duchowego, może kolega z podwórka, ze „szkolnej ławy” wstąpił do seminarium? Wspomnij Go w tym dniu, pomódl się za niego.

A ja w imieniu kapłanów z Parafii Pilczyce, pokornie proszę, pomódl się i za nas.

Wielki Piątek
Dzień męki i śmierci Pana Jezusa

W tym dniu obowiązuje post ścisły !
Ciemna Jutrznia o godz. 8.30

Droga Krzyżowa o godz. 15.00.
Liturgia Wielkiego Piątku o godz. 19.00.

Może warto w tym dniu, zdjąć ze ścian (oczywiście nie na zawsze !!!) zawieszone krzyże i krzyżyki, odkurzyć, odświeżyć, a gdy będziesz uczestniczyć w Drodze Krzyżowej trzymać któryś z krzyżyków w swoich dłoniach ? Na końcu modlitwy ucałować Go z wielką czcią.

Wielka Sobota
Dzień ciszy, modlitwy i oczekiwania na Zmartwychwstanie

Ciemna Jutrznia o godz. 8.30
Liturgia Wielkiej Soboty o godz. 20.00.

Chociaż w kościołach nie będzie błogosławieństwa pokarmów, to proszę przygotować w domach „święconki”, zaangażować w to domowników – szczególnie dzieci. Zamiast „gotowców” może uda im się zrobić ręcznie pisankę…

Zachęcam również, by wieczorem podczas liturgii z zapaloną świecą w dłoni, odnowić przyrzeczenia Chrztu św.

Niedziela Zmartwychwstania

Msze św. o godz. 8.30, 11.15 i 18.00.

Proponuję, by przed śniadaniem wszyscy domownicy zgromadzili się do modlitwy – porannego pacierza. Po modlitwie niech gospodarz lub gospodyni domu odmówi specjalną modlitwę, błogosławiąc pokarmy, które znajdą się na stole:

Panie Jezu Chryste, Ty w dzień przed męką i śmiercią poleciłeś uczniom przygotować paschalną wieczerzę, w dniu zmartwychwstania przyjąłeś zaproszenie dwóch uczniów z Emaus i zasiadłeś z nimi do stołu, a późnym wieczorem przyszedłeś do Apostołów, aby wraz z nimi spożyć posiłek. Prosimy Cię, pozwól nam z wiarą przeżywać Twoją obecność między nami podczas dzisiejszego posiłku, abyśmy mogli się radować udziałem w Twoim życiu i zmartwychwstaniu.

Chlebie żywy, który zstąpiłeś z nieba i dajesz życie światu, dziękujemy za ten chleb i wszelkie świąteczne pieczywo na pamiątkę chleba, którym nakarmiłeś słuchających Ciebie wytrwale na pustkowiu i który wziąłeś w swoje święte i czcigodne ręce, aby go przemienić w swoje Ciało.

Baranku Boży, Ty pokonałeś zło i obmyłeś świat z grzechów, dziękujemy za te pokarmy mięsne i wszelkie inne pokarmy, które będziemy jedli na pamiątkę baranka paschalnego i świątecznych potraw, jakie Ty spożyłeś z Apostołami podczas Ostatniej Wieczerzy.

Chryste, nasze życie i zmartwychwstanie, dziękujemy za te jajka – znak nowego życia. Spraw, abyśmy dzieląc się nimi w gronie rodziny mogli się także dzielić wzajemnie radością z tego, że jesteś razem z nami. Pozwól nam wszystkim dojść do Twojej wiecznej uczty w domu Ojca, gdzie Ty żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.

Poniedziałek Wielkanocny

Msze św. o godz. 8.30, 11.15 i 18.00.

Zapraszamy wszystkich Parafian do wspólnego świętowania Misterium Śmierci i Zmartwychwstania naszego Pana, Jezusa Chrystusa. Triduum Paschalne stanowi jak gdyby jedną celebrację, która trwa trzy dni i jest pamiątką jednej tajemnicy, w której krzyża nie można oddzielić od zmartwychwstania. W tej nierozerwalnej jedności Triduum Paschalnego zawiera się rdzeń całego chrześcijańskiego przesłania: chwała przychodzi przez krzyż; życie rodzi się ze śmierci. Celebrujmy więc wspólnie Paschę Chrystusa!

Z darem modlitwy i kapłańskim błogosławieństwem
Ks. Proboszcz wraz z księżmi wikariuszami

Komentarze są wyłączone.