Pilczycki Skarbiec Historii

Pilczycki Skarbiec Historii to inicjatywa parafii Macierzyństwa NMP na Pilczycach we Wrocławiu, Fundacji Obserwatorium Społeczne i Instytutu Dziedzictwa Kościoła na Śląsku. Nasze spotkania odbywają się raz w miesiącu, w środę ok. godz. 18.45 (po Mszy Św. wieczornej) w kościele pw. Macierzyństwa NMP na Pilczycach. Dokładne terminy podawane są w ogłoszeniach parafialnych w niedzielę poprzedzającą takie spotkanie. Na każdy miesiąc przeznaczony jest inny temat czasem związany z rokiem liturgicznym, lub jakimiś jubileuszowymi wydarzeniami, bądź aktualizacją wydarzeń z przeszłości. Prelekcje mają za cel poszerzyć wiedzę o historii Kościoła, wyjaśniać arkana przeszłości i pozwalać lepiej rozumieć współczesny Kościół oparty na fundamencie wypracowanej w ciągu wieków tradycji.

Konferencje są na żywo transmitowane przez kanał naszej parafii na serwisie internetowym YouTube, także tam znajdują się wszystkie dotychczasowe nagrania. Prelekcje można obejrzeć również bezpośrednio na niniejszej stronie.

Pilczycki Skarbiec Historii cz. 1 – Św. Jadwiga Śląska wierna Bogu, czy wierna mężowi i rodzinie?

Pierwsza prelekcja z cyklu, podczas której Ks. Stanisław stara się przybliżyć postać Św. Jadwigi, opowiada o jej życiu, duchowości oraz o trudnych decyzjach jakie musiała podejmować.


Pilczycki Skarbiec Historii cz. 2 – Żywi wobec umarłych

Tym razem tematem przewodnim są przemijanie, nekropolie, cmentarze oraz to w jaki sposób na przestrzeni wieków zmieniał się sposób chowania zmarłych, ochrony cmentarzy i jak zmieniło się samo podejście do śmierci.


Pilczycki Skarbiec Historii cz. 3 – Prawdziwe oblicze Św. Mikołaja

Kim był Mikołaj z Miry? Jak to się stało, że kojarzymy go z pozostawianiem prezentów pod choinką? Jak tak na prawdę wyglądał Św. Mikołaj i czym się zajmował? Ks. Stanisław odpowiada na te i wiele innych pytań w swojej prelekcji.


Pilczycki Skarbiec Historii cz. 4 – Reforma wiary czy Kościoła?

Jak współczesny kościół ukształtowały Wojny Husyckie, tezy Marcina Lutra i ruch reformacyjny? Jak zmieniał się Kościół na świecie i na Dolnym Śląsku? Na te i wiele innych pytań znajdą Państwo odpowiedzi w niniejszej prelekcji.


Pilczycki Skarbiec Historii cz. 5 – Mikołaj Kopernik

Kim był Mikołaj Kopernik, chyba każdy wie. Ksiądz Stanisław w 550 rocznicę urodzin naszego Śląskiego astronoma postanowił przybliżyć kilka ciekawych i zaskakujących faktów z jego życia.


Pilczycki Skarbiec Historii cz. 6 – Śmierć Chrystusa, dowody zbrodni

Tym razem Ksiądz Stanisław postanowił przyjrzeć się śmierci Chrystusa z pozycji śledczego. Porównał to, co wiemy na temat tego wydarzenia z Ewangelii z faktami historycznymi i przeanalizował dowody rzeczowe, którymi dysponujemy po dziś dzień.


Pilczycki Skarbiec Historii cz. 7 – Pilczycki Skarbiec Historii cz. 7 – Błogosławione Siostry Elżbietanki, cena za wierną miłość

Ksiądz Stanisław przybliżył historię zgromadzenia Sióstr Elżbietanek, które przeżyły koszmar II Wojny Światowej, a potem okupacji Radzieckiej i komunizmu w Polsce. Z prelekcji dowiemy się wielu ciekawych faktów historycznych, o których nie wolno było przez wiele lat mówić i pisać.