Pilczycki Skarbiec Historii

Pilczycki Skarbiec Historii to inicjatywa parafii Macierzyństwa NMP na Pilczycach we Wrocławiu, Fundacji Obserwatorium Społeczne i Instytutu Dziedzictwa Historii na Śląsku. Nasze spotkania dla wszystkich chętnych odbywają się w każdą 3 środę miesiąca w kościele parafialnym pw. Macierzyństwa NMP na Pilczycach o godzinie 18.45. Na każdy miesiąc przeznaczony jest inny temat czasem związany z rokiem liturgicznym, lub jakimiś jubileuszowymi wydarzeniami, bądź aktualizacją wydarzeń z przeszłości. Prelekcje mają za cel poszerzyć wiedzę o historii Kościoła, wyjaśniać arkana przeszłości i pozwalać lepiej rozumieć współczesny Kościół oparty na fundamencie wypracowanej w ciągu wieków tradycji.

Konferencje są na żywo transmitowane przez kanał naszej parafii na serwisie internetowym YouTube, także tam znajdują się wszystkie dotychczasowe nagrania. Prelekcje można obejrzeć również bezpośrednio na niniejszej stronie.

Pilczycki Skarbiec Historii cz. 1 – Św. Jadwiga Śląska wierna Bogu, czy wierna mężowi i rodzinie?

Pierwsza prelekcja z cyklu, podczas której Ks. Stanisław stara się przybliżyć postać Św. Jadwigi, opowiada o jej życiu, duchowości oraz o trudnych decyzjach jakie musiała podejmować.


Pilczycki Skarbiec Historii cz. 2 – Żywi wobec umarłych

Tym razem tematem przewodnim są przemijanie, nekropolie, cmentarze oraz to w jaki sposób na przestrzeni wieków zmieniał się sposób chowania zmarłych, ochrony cmentarzy i jak zmieniło się samo podejście do śmierci.


Pilczycki Skarbiec Historii cz. 3 – Prawdziwe oblicze Św. Mikołaja

Kim był Mikołaj z Miry? Jak to się stało, że kojarzymy go z pozostawianiem prezentów pod choinką? Jak tak na prawdę wyglądał Św. Mikołaj i czym się zajmował? Ks. Stanisław odpowiada na te i wiele innych pytań w swojej prelekcji.


Pilczycki Skarbiec Historii cz. 4 – Reforma wiary czy Kościoła?

Jak współczesny kościół ukształtowały Wojny Husyckie, tezy Marcina Lutra i ruch reformacyjny? Jak zmieniał się Kościół na świecie i na Dolnym Śląsku? Na te i wiele innych pytań znajdą Państwo odpowiedzi w niniejszej prelekcji.