Fatima – rocznica objawień

W 1917 roku, w małej portugalskiej wiosce Fatima, w czasie I wojny światowej, rodzącego się w Rosji komunizmu oraz rosnącej w wielu krajach fali prześladowań Kościoła miało miejsce sześć spektakularnych objawień, w których Maryja wezwała w nich ludzkość do codziennej modlitwy różańcowej, pokuty i nawrócenia oraz ostrzegła przed skutkami dalszego, uporczywego trwania w grzechach.

1. Kalendarium Objawień:

 • Pierwsze Objawienie: niedziela, 13 maja 1917r.
 • Drugie Objawienie: środa, 13 czerwca 1917r.
 • Trzecie Objawienie: piątek, 13 lipca 1917r.
 • Czwarte Objawienie: poniedziałek, 19 sierpnia1917r.
 • Piąte Objawienie: czwartek, 13 września 1917r.
 • Szóste i ostatnie Objawienie: sobota, 13 października 1917r.

Świadkami objawień była trójka dzieci: Łucja (10 lat), Franciszek (9 lat) i Hiacynta (7 lat). Objawienia miały miejsce na małym skrawku ziemi należącym do rodziców Łucji, nazywanym Cova da Iria, gdzie Matka Boża ukazała się na krzewie będącym karłowatą odmianą dębu. Franciszek widział Maryję, lecz Jej nie słyszał. Hiacynta Ją widziała i słyszała. Łucja natomiast widziała, słyszała i rozmawiała z Nią.

2. Wciąż aktualne przesłanie dla świata:

Maryja wezwała ich do modlitwy różańcowej. Mówiła: „odmawiajcie różaniec codziennie, abyście uprosili pokój dla świata i koniec wojny”. Ukazała dzieciom przerażającą wizję piekła, zapowiedziała karę ale również sposób jej uniknięcia: „widzieliście piekło, dokąd idą dusze biednych grzeszników. Aby je zbawić, Bóg chce ustanowić w świecie nabożeństwo do mego Niepokalanego Serca”.

Maryja prosiła aby przyjmować Komunię św. wynagradzającą w pierwsze soboty miesiąca. Zapowiedziała „karę dla świata za jego zbrodnie w postaci wojny, głodu, i prześladowania Kościoła, i Ojca Świętego”. Pozostawiła jednak nadzieję: „na koniec moje Niepokalane Serce zatriumfuje” a w trzeciej tajemnicy objawiła Łucji powrót ludzkości do Boga.

Dziś, po stu latach od objawień w Fatimie, ich treść wydaje się być wciąż aktualna. Św. Jan Paweł II zachęca, aby modlić się na różańcu całą rodziną: rodzina, która modli się zjednoczona, zjednoczona pozostaje. „Rodzina, która odmawia razem różaniec, odtwarza poniekąd klimat domu w Nazarecie: Jezusa stawia w centrum, dzieli z Nim radości i cierpienia, w Jego ręce składa się potrzeby i projekty, od Niego czerpie się nadzieję i siłę na drogę”.

3. Objawienia Fatimskie, a życie Jana Pawła II:

 • 16 października 1978r.
  Wybór na Stolicę Piotrową. Kard. Karol Wojtyła przyjmuje imię Jan Paweł II.
 • 2 kwietnia 1981r.
  Podpisanie dokumentu usuwającego przeszkody w procesie beatyfikacyjnym dzieci z Fatimy.
 • 13 maja 1981r.
  Zamach na placu św. Piotra. Po cudownym ocaleniu Jan Paweł powiedział: „Byłaś mi Matką zawsze, a w sposób szczególny 13 maja 1981 r., kiedy czułem przy sobie Twoją opiekuńczą obecność”…
 • 13 maja 1982r.
  Pierwsza wizyta w Fatimie. W rok po zamachu Jan Paweł II dokonał aktu poświęcenia świata i Rosji Niepokalanemu Sercu Maryi oraz osobiście podziękował Matce Bożej za ocalenie. Akt poświęcenia, chociaż miał miejsce, okazał się nieważny, gdyż nie było kolegialnej jedności wszystkich biskupów.
 • 25 marca 1984r.
  Poświęcenie świata i Rosji Niepokalanemu Sercu Maryi. W jedności z wszystkimi biskupami świata, wobec wielotysięcznej rzeszy wiernych, Jan Paweł II przed Bazyliką św. Piotra dokonał aktu poświęcenia świata i Rosji Niepokalanemu Sercu Maryi, wypełniając prośbę Fatimskiej Pani.
 • 13 maja 1989r.
  Dekret ogłaszający heroiczność cnót Franciszka i Hiacynty i uznanie ich „sługami Bożymi”.
 • 13 maja 1991r.
  Druga wizyta Jana Pawła II w Fatimie w 10 rocznicę zamachu. Powiedział wtedy: „Wezwanie Maryi nie jest jednorazowe. Jej apel musi być podejmowany z pokolenia na pokolenie, zgodnie z coraz nowymi znakami czasu. Trzeba do niego nieustannie powracać. Trzeba go podejmować wciąż na nowo”.
 • 28 czerwca 1999r.
  Zakończenie procesu beatyfikacyjnego fatimskich dzieci. Uznano cud za ich wstawiennictwem: nagłe, całkowite i trwałe uzdrowienie Marii Emilii Santos.
 • 13 maja 2000r.
  Beatyfikacja Franciszka i Hiacynty podczas trzeciej wizyty papieża w Fatimie. Kościół potwierdził przez to wiarygodność objawień fatimskich.
 • 26 czerwca 2000r.
  Ujawnienie III części tajemnicy fatimskiej. W centrum fatimskiego przesłania znalazła się postać Ojca Świętego wypełniającego swoje powołanie na drodze wiodącej ku Krzyżowi.
 • 16 października 2002r.
  List Apostolski Rosarium Virginis Mariae poświęcony modlitwie Różańcowej. Jan Paweł II podkreślił w nim skuteczność różańca w życiu duchowym, modlitwie o pokój i za rodzinę oraz wprowadził tajemnice światła.
 • 02 kwietnia 2005r.
  Dzień „przejścia do domu Ojca”. Była to ostatnia pierwsza sobota miesiąca Jana Pawła II na ziemi.

4. Modlitwa Anioła z Fatimy:

O Boże mój, wierzę w Ciebie uwielbiam Ciebie, ufam Tobie i miłuję Ciebie.
Proszę Cię o przebaczenie dla tych, którzy w Ciebie nie wierzą, Ciebie nie uwielbiają,
Tobie nie ufają i Ciebie nie miłują.
Trójco Przenajświętsza, Ojcze, Synu i Duchu Święty.
W najgłębszej pokorze cześć Ci oddaję i ofiaruję Tobie Przenajdroższe Ciało i Krew,
Duszę i Bóstwo Jezusa Chrystusa obecnego na ołtarzach całego świata jako wynagrodzenie za zniewagi, świętokradztwa i obojętność, którymi jest On obrażany.
Przez nieskończone zasługi Jego Najświętszego Serca,
i przez przyczynę Niepokalanego Serca Maryi proszę Cię o łaskę nawrócenia
biednych grzeszników.

5. Zapraszamy naszych parafian i wszystkich chętnych:

 • do udziału w nabożeństwach fatimskich, które w naszej parafii odprawiamy od maja do października, zawsze 13 – go dnia miesiąca. O godz. 18.00 Msza św., następnie różaniec i procesja z figurą Matki Bożej Fatimskiej,
 • do udziału w pielgrzymce do Fatimy, którą organizujemy w dniach od 24 lipca do 3 sierpnia 2017 roku. Więcej informacji w zakładce „pielgrzymki”, zapisy przyjmujemy w zakrystii i kancelarii parafialnej,
 • do codziennej modlitwy różańcowej,
 • do praktykowania pierwszych sobót miesiąca.

Komentarze są wyłączone.