Światowe Dni Młodzieży – Kraków 2016

logo_www


HISTORIA  –  PATRONI  –  LOGO  –  SYMBOLE  –  HYMN I MODLITWA  –  LINKI I INFORMACJE  –  SZTAB PARAFIALNY

Najbliższe, czyli XXXI Światowe Dni Młodzieży odbędą się pod hasłem: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5,7). Spotkanie odbędzie się w dniach 20-25 lipca 2016 roku w Krakowie.

Na czas trwania Światowych Dni Młodzieży 2016 Polska została nazwana Campus miserciordiae, czyli Pole miłosierdzia. Natomiast każda z diecezji otrzymała biblijną nazwę. Archidiecezja Wrocławska została nazwana Galileą.


HISTORIA

tab_jp2Geneza Światowych Dni Młodzieży sięga roku 1984, a dokładnie Niedzieli Palmowej podczas której odbył się Nadzwyczajny Jubileusz Odkupienia. Już tydzień później Św. Jan Paweł II przekazał młodzieży Krzyż Roku Świętego, który do dnia dzisiejszego jest symbolem ŚDM.

Za oficjalną datę ustanowienia Światowych Dni Młodzieży przyjmuje się 20 grudnia 1985 roku. Właśnie wtedy Św. Jan Paweł II na spotkaniu opłatkowym wyraził pragnienie, by ŚDM odbywały się regularnie co roku w Niedzielę Palmową jako spotkanie diecezjalne, a co dwa lub trzy lata stawały się spotkaniem międzynarodowym i w wyznaczonym przez niego miejscu gromadziły młodzież z całego świata.

Do tej pory odbyło się 12 międzynarodowych obchodów Światowych Dni Młodzieży:

 • I ŚDM – 29-31 marca 1985 – Rzym (Włochy)
  „Abyście umieli zdać sprawę z nadziei, która jest w was” (1 P 3, 15)
 • II ŚDM – 11-12 kwietnia 1987 – Buenos Aires (Argentyna)
  „Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam” (1J 4,16)
 • IV ŚDM – 15-20 sierpnia 1989 – Santiago de Compostela (Hiszpania)
  „Jam jest Drogą i Prawdą, i Życiem” (J 14, 6)
 • VI ŚDM – 14-15 sierpnia 1991 –  Częstochowa (Polska)
  „Otrzymaliście Ducha przybrania za synów” (Rz 8, 15)
 • VIII ŚDM -11-15 sierpnia 1993 – Denver (USA)
  „Ja przyszedłem po to, aby owce miały życie i miały je w obfitości” (J 10,10)
 • X ŚDM -10-15 stycznia 1995 – Manila (Filipiny)
  „Jak Ojciec mnie posłał, tak i Ja was posyłam” (J 20, 21)
 • XII ŚDM -19-24 sierpnia 1997 – Paryż (Francja)
  „Nauczycielu, gdzie mieszkasz? Chodźcie, a zobaczycie” (J 1, 38-39)
 • XV ŚDM – 15-20 sierpnia 2000 – Rzym (Włochy)
  „A słowo stało się Ciałem i zamieszkało wśród nas” (J 1, 14)
 • XVII ŚDM – 23-28 lipca 2002 – Toronto (Kanada)
  „Wy jesteście solą dla ziemi… Wy jesteście światłem świata” (Mt 5, 13-14)
 • XX ŚDM – 16-21 sierpnia 2005 – Kolonia (Niemcy)
  „Przybyliśmy oddać Mu pokłon” (Mt 2,2)
 • XXIII ŚDM – 15-20 lipca 2008 – Sydney (Australia)
  „Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie moc i będziecie moimi świadkami” (Dz 1,8)
 • XXVI ŚDM – 15-21 sierpnia 2011 – Madryt (Hiszpania)
  „Zakorzenieni i zbudowani na Chrystusie, mocni w wierze” (Kol 2, 7)
 • XXVIII ŚDM – 23-28 lipca 2013 – Rio de Janeiro
  „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody!” (Mt 28,19)

PATRONI

tab_faustynaŚwięta Faustyna oraz Święty Jan Paweł II są patronami Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Choć nigdy się nie spotkali, no Św. Faustyna zmarła 5 października 1938 roku, gdy Karol Wojtyła rozpoczynał pierwszy semestr studiów na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jednak Boża Opaczność w bardzo szczególny sposób złączyła ich losy i to właśnie papież Jan Paweł II kanonizował sistrę Faustynę i ustanowił w całym Kościele sięto Bożego Miłosierdzia. Tych dwoje apostołów Bożego Miłosierdzia jest dla nas przykłądem głębokiej miłości i zaufania w Boże miłosierdzie, któr można podsumować słowami – Jezu, ufam Tobie.


LOGO

sdm_logoOkoliczności powstania logotypu Światowych Dni Młodzieży 2016 są dość niezwykłe. Monika Rybczyńska (autorka loga) będąc w Rzymie na kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII modliła się przed grobem Św. Jana Pawła II słowami: „Ojcze Święty, potrzebuję weny. Jeśli Bóg chce, proszę wyproś mi ją”. Jak podkreśla autorka, była to konkretna prośba i odpowiedź jaką otrzymała także była konkretna. Jeszcze tego samego dnia wysłała do Warszawy gotowy szkic loga.

Logotyp ŚDM miał jeszcze jednego dobrego ducha, który czuwał nad jego kształtem. Była to Emilia Pyza, wówczas 26-letnia absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wyjazd na ŚDM w Kolonii (2005) był dla niej ważnym doświadczeniem i chciała zrobić coś dla Światowych Dni Młodzieży.

Symbolika loga

krzyz_logo_sdmŚwiatowe Dni Młodzieży mają swojego bohatera – Chrystusa oraz młodych modlących się do Niego. Istotą ŚDM jest spotkanie z Bogiem oraz drugim człowiekiem. Krzyż symbolizuje właśnie Jezusa, a wpisany w niego okrąg reprezentuje tak jak w poprzednich latach młodzież.

 

polska_logo_sdmMiejscem najbliższego spotkania jest cała Polska i to właśnie nasz karaj – ojczyzna Św. Jana Pawła II apostoła Miłosierdzia oraz Św. Faustyny Kowalskiej jest ramą okalającą okalającą całość. Sam Kraków został zaznaczony przez ten sam okrąg, który symbolizuje ludzi młodych.

 

plomien_logo_sdmPrzewodnim tematem XXXI ŚDM jest Boże Miłosierdzie i właśnie do tej tematyki nawiązuje czerowno-niebieski płomień pochodzący z obrazu Jezusa Miłosiernego. Jak pisała Św. Faustyna „Z uchylenia szaty na piersiach wychodziły dwa wielkie promienie, jeden czerwony, a drugi blady”.

 

kolory_logo_sdmKolory loga, czyli czerwony, niebieski i żółty to bezpośrednie nawiązanie do barw miasta Krakowa zawartych w jego herbie. Kolory te występują także w herbie Św. Jana Pawła II, który był inicjatorem Światowych Dni Młodzieży.


SYMBOLE

ikona_i_krzyzKrzyż Światowych Dni Młodzieży – do samego początku jest wiernym świadkiem spotkań młodzieży na całym świecie. Krzyż Roku Pańskiego został podarowany młodym przez samego Św. Jana Pawła II z okazji zakończenia Roku Świętego Jubileuszu Odkupienia. Dnia 22 kwietnia 1984 roku Krzyż stał się „żywą ikoną Kościoła pielgrzymującego po drogach świata”, a wydarzenie to było bezpośrednią zapowiedzią Światowych Dni Młodzieży.

Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – po raz pierwszy wizerunek Matki Bożej pojawił się w roku 2000 przy ołtarzu papieskim w Tor Vergata. Od Niedzieli Palmowej w 2003 roku razem z Krzyżem ŚDM wędruje po świecie będąc opiekunką młodzieży w czasie jej pielgrzymki. Opiekunka Ludu Rzymskiego jest najbardziej czczoną i ukochaną ikoną maryjną w Rzymie.


HYMN I MODLITWA

Modlitwa w intencji ŚDM 2016

jezu_ufam_tobie„Boże, Ojcze Miłosierny,
który objawiłeś swoją miłość w Twoim Synu Jezusie Chrystusie,
i wylałeś ją na nas w Duchu Świętym, Pocieszycielu,
Tobie zawierzamy dziś losy świata i każdego człowieka”.

Zawierzamy Ci szczególnie
ludzi młodych ze wszystkich narodów, ludów i języków.
Prowadź ich bezpiecznie po zawiłych ścieżkach współczesnego świata
i daj im łaskę owocnego przeżycia Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Ojcze niebieski,
uczyń nas świadkami Twego miłosierdzia.
Naucz nieść wiarę wątpiącym,
nadzieję zrezygnowanym,
miłość oziębłym,
przebaczenie winnym i radość smutnym.
Niech iskra miłosiernej miłości,
którą w nas zapaliłeś,
stanie się ogniem przemieniającym ludzkie serca
i odnawiającym oblicze ziemi.

Maryjo, Matko Miłosierdzia, módl się za nami.
Święty Janie Pawle II, módl się za nami.

Święta Siostro Faustyno, módl się za nami.

Hymn ŚDM 2016

Błogosławieni miłosierni – w wersji MP3 – POBIERZ
Błogosławieni miłosierni – ścieżka dźwiękowa WAV – POBIERZ
Błogosławieni miłosierni – tekst PDF – POBIERZ


LINKI I INFORMACJE

ankietaWszystkie rodziny, które zechcą przyjąć do swoich domów młodych pielgrzymów przybywających na Światowe Dni Młodzieży prosimy o dokładne wypełnienie formularza zgłoszeniowego. Uwaga! Formularz powinien zostać wypełniony przez osobę dorosłą – FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

„Młodzi Misjonarze Miłosierdzia” to projekt działający w ramach Światowych Dni Młodzieży. Skierowany jest przede wszystkim do młodych Polaków. Niezależnie od tego, czy są to osoby działające samodzielnie czy we wspólnotach, grupach lub duszpasterstwach – ZOBACZ STRONĘ PROJEKTU

oredzieZachęcamy także do zapoznania się z orędziem papieża Franciszna na XXXI Światowy Dzień Młodzieży 2016 pod hasłem „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5,7), które zostało wygłoszone w Watykanie dnia 15 sierpnia 2015 roku podczas Uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – TREŚĆ ORĘDZIA

projektl4Projekt L4 0 chorzy na Światowych Dniach Młodzieży, czyli jak sama nazwa wskazuje jest to idea mająca na celu naśladowanie Św. Jana Pawła II, który przed każdąd trudną pielgrzymką prosił o modlitwę osoby chore. W ten sposób każdy nie tylko ten obecny w Krakowie będzie mógł włączyć się w dzieło ŚDM – PROJEKT L4

sdm_bannerWięcej informacji oraz szczegółów związanych z przygotowaniem, ideą oraz przesłaniem Światowych Dni Młodzieży można znaleźć na oficjalnej stronie WWW.KROKOW2015.COM, która stanowi kompendium wiedzy, o ŚDM, a także jest platformą komunikacji między organizatorami i pielgrzymami.


SZTAB PARAFIALNY

Ks. Adam Olczykowski – aolczykowski1980@gmail.com
Elżbieta Podsiadły – elapodsiadly@gmail.com
Bartosz Komander – komander@op.pl

fb_iconDołącz do naszej grupy na Facebooku i włącz się w działania w ramach Światowidowych Dni Młodzieży w diecezji Wrocław – Galilea. DOŁĄCZ DO NAS

Harmonogram działań w Naszej Parafii

 • 20.02.2016 – Spotkanie koordynatorów – omówienie bieżących spraw.
 • 21.02.2016 – Niedziela promująca ŚDM – przekazanie informacji dla parafian i rozdawanie ulotek zachęcających do przyjęcia pielgrzymów.
 • 26.02.2016 – Ks. Adam jedzie z maturzystami do Częstochowy – będzie informować uczniów o idei Światowych Dni Młodzieży.
 • 26.02.2016 – Drogę Krzyżową o godz. 19:00 przygotowuje sztab ŚDM.
 • 27.02.2016 – Wielkopostne czuwanie modlitewne o godz. 19:00.
 • 03.03.2016 – Tworzenie rękodzieł przez członków wspólnot parafialnych we współpracy z koordynatorami ŚDM.
 • 04.03.2016 – Spotkanie dekanalne Księży i Koordynatorów Sztabów. Parafialnych ŚDM na Muchoborze Wielkim o godz. 20:00.
 • 05.03.2016 – Spotkanie formacyjne naszego parafialnego sztabu ŚDM o godz. 19:00 (jeszcze ustalimy co na nim będzie).
 • 12.03.2016 – Spotkanie formacyjne naszego parafialnego sztabu ŚDM o godz. 19:00 (jeszcze ustalimy co na nim będzie).
 • 13-16.03.2016 – Rekolekcje Wielkopostne w naszej parafii.
 • 19.03.2016 – Robienie Palm Wielkanocnych – przygotować odpowiednio wcześniej wszystkie potrzebne materiały i zmobilizować maksymalną liczbę osób ze sztabu.
 • 20.03.2016 – Sprzedaż przed Kościołem Palm Wielkanocnych.
 • 01.04.2016 – I piątek miesiąca – spotkanie modlitewne sztabów ŚDM w Kościele Świętych Piotra i Pawła o godz. 19:00.
 • 02.04.2016 – Spotkanie formacyjne naszego parafialnego sztabu ŚDM o godz. 19:00 – Adoracja

Zaproszenie

niedziela palmowaNiedziela Palmowa z Księdzem Arcybiskupem Józefem Kupnym na placu katedralnym 20 marca 2016 w ramach Wrocławskich Dni Młodzieży. W programie Msza Święta w Katedrze św. Jana Chrzciciela, koncert ks. Jakuba Bardczaka, koncert zespołu Fragua, a także poczęstunek (w Józefowie – dziedziniec Pałac Biskupiego), koncert zespołu Kocik & Maciej oraz Gate of Heven. Na koniec wspólna modlitwa uwielbienia oraz występ chórów ŚDM. Zapraszamy serdecznie młodzież z naszej parafii – ZOBACZ ZAPROSZENIE

Harmonogram Światowych Dni Młodzieży

harmonogram_sdmWideo-relacja z naszej parafii