Liturgiczna Służba Ołtarza

lsoNajczęściej gdy szukamy skąd pochodzi dany wyraz najlepiej sięgnąć do języka łacińskiego. Tak samo będzie w przypadku słowa ministrant. Termin łaciński ministrare oznacza „służyć, pomagać”.

Służymy Bogu, kiedy przyczyniamy się do tego, aby liturgia była piękna. Słowo ministrant wskazuje szczególnie na służbę we Mszy świętej. A zatem ministrant jest pomocnikiem przy sprawowaniu Eucharystii i podczas innych nabożeństw liturgicznych.

Sama służba wymaga czasami od nas naprawdę bardzo wiele wyrzeczeń, ale mamy taką świadomość że służymy samemu Bogu i ludziom i ta świadomość nas umacnia. Każdy z nas mimo tego że koledzy nieraz nas wyśmiewają jest naprawdę bardzo dumny z tego co robi.

Poprzez naszą służbę możemy być bliżej Chrystusa, wzrastać przy Nim, służyć Mu: nosić określone przedmioty, przygotowywać dary, dzwonić dzwonkami i co najważniejsze czytać Słowo Chrystusowe.

Dla nas bycie w Liturgicznej Służbie Ołtarza jest bardzo wielką radością, bo przez swoją służbę ukazujemy, że każde nabożeństwo jest nie tylko sprawą kapłana lecz sprawą całej parafii i wszystkich wiernych.

Każdy zawód, czy stan ma swojego patrona. Tak samo jest z ministrantami, którym to patronują święty Dominik Savio i święty Tarsycjusz.

Święty Dominik Savio
sw_dominikUrodzony we Włoszech, w roku 1842. Żył zaledwie 15 lat, ale zdążył osiągnąć wysoki stopień świętości. Był uczniem świętego Jana Bosko, który kochał go jak syna. W siódmym roku życia przystąpił do I Komunii Świętej. Chcąc pomóc świętemu Janowi w jego pracy misyjnej, zorganizował towarzystwo pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP.

Pomimo, że życie świętego Dominika płynęło w ubóstwie, pracy i cierpieniach przepełniała go radość. Jest prawdziwym wzorem dla młodzieży. Pewnego razu napisał do przyjaciela: „Tu, na ziemi, świętość polega na tym, aby być stale radosnym i wiernie wypełniać nasze obowiązki”. Zmarł 9 marca 1857 roku.

Święty Tarsycjusz
sw_tarsycjuszŚwięty Tarsycjusz był młodym Rzymianinem, akolitą, należącym do otoczenia papieża Stefana I, za czasów cesarza Decjusza. Odważnie zanosił Komunię Świętą do skazanych na śmierć chrześcijan przebywających w więzieniach. Pewnego dnia, gdy szedł z Najświętszym Sakramentem w kierunku więzienia napadła go grupa pogańskich rówieśników, zaciekawionych tym, co on niesie z taką troską. Ponieważ bardzo tego bronił, usiłowali zmusić go biciem i obrzucili kamieniami, aby pokazał im co niesie. Z pomocą nadszedł mu żołnierz rzymski, Kwadratus, chrześcijanin. Przepędził napastników, jednak chłopca nie dało się już uratować. Zmarł wkrótce z upływu krwi, na skutek odniesionych ran w obronie Chrystusa. Ciało świętego „Męczennika Eucharystii” chrześcijanie pochowali ze czcią w katakumbach świętego Kaliksta.

Kościół wskazuje nam tych dwóch młodych ludzi jako wzór do naśladowania, a my prosimy o modlitwę, abyśmy potrafili i nie bali się całkowicie oddać Bogu tak jak nasi „niebiescy przyjaciele”.

W naszej parafii wspólnota Liturgicznej Służby Ołtarza skupia ok. 20 osób – od kandydatów na ministrantów do lektorów i ceremoniarzy.

Ministranci raz w tygodniu spotykają się z księdzem opiekunem, aby formować swoją duchowość i pogłębiać wiedzę liturgiczną. Poza tym starsi uczestniczą w kursie lektorskim organizowanym przez Diecezjalne Duszpasterstwo Służby Liturgicznej.

Ministranci naszej parafii postępują według następujących zasad:

 • kochamy Boga i dla Jego chwały wzorowo spełniamy swoje obowiązki
 • służymy Chrystusowi w ludziach
 • zwalczamy swoje wady i pracujemy nad swoimi charakterami
 • rozwijamy w sobie życie Boże
 • poznajemy liturgię i żyjemy nią
 • chcemy wszędzie wnosić prawdziwą radość
 • chcemy zdobywać kolegów dla Chrystusa
 • staramy się być pilni i sumienni w nauce i pracy
 • modlimy się za naszą Ojczyznę i chcemy służyć jej rzetelną pracą

Spotykając się przy ołtarzu, w salce, czy na wspólnych wyjazdach widzimy, że w naszej wspólnocie zawiązują się także przyjaźnie między nami. Możemy zawsze na siebie liczyć, bo naszym wspólnym „Mianownikiem” jest On – Jezus Chrystus…

 • Jeśli jesteś chłopcem, młodzieńcem, prawdziwym mężczyzną?
 • Wierzysz w Pana Boga i prawdziwie Go kochasz?
 • Masz skończone 8 lat?
 • Szukasz najlepszego sposobu na życie i najwspanialszej przygody?
 • Szukasz super kolegów i prawdziwych przyjaciół?
 • Chcesz należeć do elitarnej grupy MINISTRANTÓW naszej parafii?

To nie siedź w domu, nie zastanawiaj się długo, nie zamulaj przed komputerem i na necie, i przestań się bać!!!

Jeśli chcecie Państwo zobaczyć relacje wideo z działań i spotkań Liturgicznej Służby Ołtarza to są one dostępne tutaj.

Promocja nowych ministrantów – 21.11.2021

PRZYJDŹ NA MSZĘ ŚWIĘTĄ W NIEDZIELĘ I ZGŁOŚ SIĘ DO ZAKRYSTII.

Zapraszam, Pan Jezus czeka na ciebie!
Ks. Klaudiusz Kordos, opiekun LSO

Ps.
– Jak chcesz to przyjdź z Twoim najlepszym kolegą!